Pinball
Pinbale to zupełnie inna bajka. To temat morze zarówno od strony historycznej jak i technicznej i samej rozrywki.
Pojawiły się dużo wcześniej niż elektroniczne gry arcade i potrafiły przetrwać do naszych czasów (jednaez nielicznych firm budujących dzisiaj pinballe – Stern Pinball oraz JerseyJackPinball).
Pinball to trzy główne elementy – metalowa kulka, plansza o konkretnej tematyce i grawitacja czyli bezlitosne dążenie kulki do opuszczenia pola gry.
Początki pinballi sięgają do Francji XVII wieku i związane są z grą o nazwie Bagatelle. Wiele lat później – w latach 30-tych XX wieku pojawiły się pierwsze pinballe, które przypominały dzisiejsze urządzenia.
W 1931 roku - David Gottlieb”s wyprodukował Baffle Ball - pinball bazujący na tzw. bilardzie japońskim, który stał się pierwszym hit-em ery coin-operated.
Kolejne lata to pojawienie się „flipperów” czyli znanych „łapek” (1947 r.) , którymi gracz odbijał kulę nie dopuszczając do opuszczenia planszy, którymi mógł wpływać na przechodzenie kolejnych etapów zaszytych w urządzeniu. Następnie pojawiły się aktywne elementy planszy (active bumpers ), cewki i elektromagnesy, żarówki, gongi dźwiękowe, (pinballe EM – elektromechaniczne) oraz później elektronika: procesory, układy dźwiękowe, wyświetlacze LCD (pinballe SS – solid state).
Przykładem pinballa EM jest Shangri-La z 1967 roku firmy Williams. Ten świetnie wykonany, zaawansowany jak na swoje czasy „elektromechanik” nie ma ani grama elektroniki, ale daje olbrzymią ilość frajdy w trakcie gry. Posiadany przeze mnie egzemplarz nie ma niestety górnej części – zawierającej liczniki punktów dla 4 graczy. Pomimo tego działa, choć jego przewody, cewki i pozostałe podzespoły mają już 45 lat ! Co więcej – cała logika rozgrywki – sumowanie punktów, zależności między „zaliczonymi” elementami rozgrywki i uderzeniem w kolejne elementy planszy, które tworzą swoisty program (lub procedurę jak kto woli) w wersji elektromechanicznej budzi szacunek.
Więcej na temat tego pinballa wkrótce…