rozrywka w stylu retro

Publikacje

Oczywiście nie mam zamiaru tworzyć kompletnej encyklopedii dotyczącej olbrzymiej tematyki jaką jest „świat gier arcade”. Do tego lepiej nadają się strony typu klov.com. Chcialbym natomiast polecić wszystkim fascynatom gier video znanych z salonów gier z lat 80-90 świetną pozycję książkową: The Encyclopedia of Arcade Video Games.

W Internecie jest olbrzymia ilość informacji w temacie gier arcade. Warto jednak swoją wiedzę oprzeć także na danych pochodzących z solidnych, wydanych w formie książkowej publikacji.

encyklopedia1
Długo szukałem jakiejś książki, która zawierałaby to co chciałem poznać najbardziej – Historię maszyn video wraz z dużą ilością ciekawostek i zdjęć.
Właśnie taką okazała się „The Encyclopedia of Arcade Video Games” wydana przez Schiffer Publishing w 2004 roku. Autor – Bill Kurtz na dokładnie 238 stonach zmieścił przebogate źródło wiedzy, ktrórą nie pogardzi żaden zbieracz gier wideo. Książka wydana w twardej oprawie, na gładkim papierze prezentuje setki zdjęć, dzięki którym wiemy jak dana maszyna wygląda lub wyglądała w czasach swojej świetności.

encyklopedia_spis

Spis treści nie jest rozbudowany. Autor chronologicznie rozdziela pewne okresy rozrywki gier wideo – narodziny, czas najeźdźców z kosmosu, czasy Pac Mana az do rozdziału 8, gdzie udziela wskazówek przyszłym kolekcjonerom maszyn arcade.

encyklopedia_pong

To co rzuca się w oczy to dużo treści i świetnie dobrane zdjęcia. Powyżej cała seria zdjęć dotycząca gry Pong firmy Atari, uważanej za pierwszą grę wideo. Autor opisuje nie tylko sam fenomen pierwszej gry, sposób jej przyjęcia w rodzącym się właśnie świecie gier, ale także przytacza tytuły wielu klonów oryginału, które zaraz po Atari wypuszczały Williams, Midway, Chicago Coin’s i wielu innych.

encyklopedia_defender

Strony nie zawierające rozbudowanego opisu są w całości poświęcone prezentacjom maszyn z krótkim opisem i co jest jedną z największych zalet encyklopedi – orientacyjną cenę (na rok wydania ksiązki).

encyklopedia_monaco

Muszę przyznać, że z dużą radością przyjąłem to, że jedna z maszyn, które posiadam – Monaco GP – znalazła swoje miejsce w tej publikacji.

encyklopedia_sega

Jeszcze większą wartość mają wydzielnone fragmenty w książce, gdzie autor opisuje szczegółowo historię i działanie największych firm z branży arcade – Atari, Midway, Taito czy Sega-Gremlin. Nie znajdziemy natomiast w książce ekranów poszczególnych gier. Uważam to za dobry krok – dzisiaj w Internecie można znaleźć bez problemu zrzuty ekranu z praktycznie każdej gry arcade.

encyklopedia_gruba

Książka jest dostępna na stronach amazon.com POLECAM