rozrywka w stylu retro

Panele

Defender Station

Przed laty grałem z wypiekami na twarzy w jedną z najtrudniejszych gier arcade – Defender. Trudność polega na tym, że do sterowania używa się dwukierunkowego joystick-a i aż 5 przycisków. Granie w Defendera na klawiaturze komputera, padzie, zwykłym joysticku to kpina. Postanowiłem więc zbudować własny panel sterowania  wzorowany na CPO Defendera ale dla 2 graczy.

Na początek kilka fotek

joybuttP1_spod_z_osprzetemP1_kabelkiP1_deski_spodP1_deskiP1_reverseP1_plexi_drill2P1_plexi_drillplexi_2panel_4_woodP1_keyhackP1_planyP1_plexi_1

No i upragniony finał:

P1_final1P1_final2
Pod głównym blatem dodatkowe przyciski ‚techniczne’ potrzebne do obsługi gier i zarządzania nimi bez potrzeby podłączania klawiatury do komputera.
Od lewej: ESC, ENTER, TAB, RESET i PAUZA

Sczegółowe opisy i porady z budowy wkrótce cdn…

 

Asteroids (panel uniwersalny)

Kolejnym panelem do zrobienia był prostrzy niż Defender Station panel dla jednego gracza, ale miał być jednocześnie odniesieniem do gry Asteroids z 1979 roku i umożliwiać wygodne granie w Defendera.
Zaczęło się od stworzenia pomysłu wymiarów i umiejscowienia przycisków i joysticka. Grafika była mniejszym problemem, ponieważ wykorzystałem oryginalna grafike z panelu kontrolnego Asteroids firmy Atari.
Oryginał nie miał joysticka, więc tutaj była dowolność, raczej pod kątem wymagań Defendera.

 przyciski 2007_1P2_universal_Astaroids2P2_universal_Asteroids_1

 

Panel Asteroids zrobiłem w mniej niż 2 tygodnie. Najdłużej szły przyciski i joystick z Niemiec (http://www.arcadeshop.de/). Reszta to zabawa z deskami, wiercenie otworów i docięcie plexi. Hakowanie klawiatury też zajęło z jeden wieczór, ale w porównaniu z Defender Station ten panel był wyjątkowo szybko zmajstrowany. Całość robiona w 2007 roku. Niestety większość materiałów związanych z projektem została tylko na papierze. Awaria dysku twardego pozbawiła mnie wielu zdjęć i schematów które robiłem przy tym projekcie.

Pozdrowienia dla Ch.W. ;-)