rozrywka w stylu retro

Gry PCB

Crazy Kong (1981) ORCA

orca_logo

Orca to firma która zrobiła zaledwie kilka własnych gier, z których najbardziej znaną jest Espial . Tworzyła także płyty PCB które były tzw. Bootleg-ami. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że Crazy Kong w wydaniu ORCA jest może nie piratem ale na pewno podróbką przeboju – Donkey Kong firmy Nintendo. Co ciekawe inna firma – Falcon, zrobiła Crazy Konga, który nie jest bootlegiem dzięki czemu zasłużyła na odnotowanie w bazie KLOV oraz COINOP.ORG . Crazy Kong firmy Orca już nie.

crazykong_w_szafie1crazykong_orca

Opis gry:

Podobnie jak w Donkey Kongu zadaniem gracza jest uwalnianie pięknej księżniczki z rąk szalonej małpy, która stara się do tego nie dopuścić na różne sposoby.
Właściwie gra jest niby identyczna, ale jednak nie dokładnie taka sama. W stosunku do pierwowzoru Nintendo została zmieniona: grafika, dźwięk oraz poziom trudności gry.

crazykong_1981crazykong_4crazykong_3crazykong_2crazykong_1

Próżno szukać loga producenta w samej grze. Na ekranie powitalnym jest tylko rok produkcji – 1981. Opócz tego kolorystyka postaci oraz plansz jest wg mnie mniej soczysta z dużą ilością brązu. Sam bohater nie jest tym kolorowym Mario z Donkey Konga. Ale może o to właśnie chodziło. Same plansze nie zmieniły się zasadniczo, chociaż w Crazy Kongu na drugim levelu zaczynają się już platformy z wyciętymi miejscami do przeskoczenia co bardzo urozmaica grę i jest wg mnie na korzyść Crazy Konga. Ponieważ zawsze mile wspominałem Donkey Konga za zabawne i przyjemne melodycznie odgłosy gry, o tyle w Crazy Kongu Orca nie postarała się. Dźwięki są mniej urozmaicone, wręcz mało przyjemne dla ucha a melodie jakby na siłe tworzone na zasadzie „niech to brzmi jak dzieło Nintendo, ale nie tak samo”.

 

Co by jednak nie mówić złego o małpowaniu udanych pomysłów innych producentów, Orca zrobiła kopię świetnego Donkey Konga przerabiając go minimalnie dając jednak równie udaną zabawę o wyższym poziomie trudności.

 

Płyta CrazyKong jest w tej chwili zamontowana w uniwersalnej szafie TV Ideal. Posiada nietypowe złącze ale oczywiście lutownica i DOBRE (czyt. właściwe, bowiem jest wiele wersji) rozpiski złączy Crazy Konga i Jamma wystarczą do uruchomienia tej płyty PCB.

 

Więcej zdjęć oraz schemat połączeń CRAZYKONG – JAMMA wkrótce….