Zaccaria Cab
Zaccaria Cab
Oto moja druga maszyna do grania. To uniwersalna szafa firmy Zaccaria prawdopodobnie z 1982 roku.
Firma Zaccaria to nieistniejąca już manufaktura założona w 1974 roku w Calderara di Reno (Bolonia) we Włoszech. Produkowała przede wszystkim pinballe oraz w niewielkim stopniu gry arcade.
Gry arcade umieszczane w szafach Zaccaria to własne produkcje Zaccaria lub też wersje/klony tytułów innych producentów.
Wśród nich były:
TV Joker (1974), Shooting Gallery (1983), Cat’N Mouse (1981), Scorpion (1982),
Quazar (1980), Money Money (1983), Jack Rabbit (1984), The Invaders (1978),
Dodgem (1979), Space Pirate (1980)
Świetny opis historii i działalności firmy jest na TEJ STRONIE (w języku angielskim), natomiast szczegóły dotyczące gier arcade są na stronie The Zaccaria WWW Site.
Szafa uniwersalna Zaccaria w kolorze ciemnego brązu wpadającego w czerń posiada grafikę przedstawiającą wielokolorowe gwiazdy różnej wielkości. Dotyczy to zarówno boków szafy (side art) jak również grafiki na panelu sterowania (CPO) a także pleksi zakrywającej ekran (bezel). Ponieważ grafika nie nawiązuje do żadnego z tytułów gier produkowanych przez Zaccaria jest to z pewnością maszyna uniwersalna. Kupiona zostałą na ebay w Niemczech. Zawierała kompletną szafę z podwójnym mechanizmem wrzutu monety z charakterystycznym dla włoskiej firmy napisem. Mechanizm działa i jest ustawiony na 25 centówki. Moneta wpada do umieszczonej wewnątrz blaszanej, prostokątnej puszki.
CDN…
Zaccaria – demontaż
Poniżej przedstawiam kolejne etapy demontażu elementów szafy Zaccaria w celu przystosowania jej do emulatora MAME.
Główne zmiany to:
1. Demontaż uszkodzonego monitora arcade
2. Demontaż całej elektroniki Zaccaria
3. Demontaż panelu sterowania
3. Wstawienie monitora VGA 17″ (update 2009.06.14 - już jest 19 calowy)
4. Przygotowanie oraz montaż wewnątrz szafy komputera przeznaczonego dla systemu MAME
5. Wykonanie oraz montaż nowego panelu sterownia bardziej uniwersalnego (w tym obsługa gry Defender)
6. Przerobienie (tzw. hackowanie) starej klawiatury PS2 na potrzeby nowego panelu sterowania
Jeszcze w piwnicy. Kurz jest autentyczny, ale nie tak stary jak sama maszyna. W okienku po prawej widać instrukcję obsługi. Niestety w trakcie prac zagubiła się. Jak się później przekonałem moja 5 letnia córka narysowała jeszcze lepszą instrukcje swoimi kredkami
Panel sterowania, typowy dla automatów Zaccaria. Joystick oraz przyciski na blaszkach (leaf). Panel będzie zmieniony na nowy, umożliwiający grę w Defendera.
Sprawny mechanizm na monety. Działa na 25 centówki. Kluczyk z napisem Zaccaria otwiera tył maszyny. Drugi miał otwierać skrzynkę na monety, ale nie otwierał…
Panel sterowania od dołu. Przyciski oraz joystick sprawne do tej pory, choć metalowe elementy częściowo podrdzewiałe.
Wilgoć dała się we znaki. Widoczny także wyłamany fragment joysticka
Cała elektronika Zaccarii na tacy. Od lewej – Chassi, kineskop, okablowanie jamma, zasilacz i chyba filtr. W prawym dolnym rogu – płytka odpowiadająca za obsługę mechanizmu wrzutu monet oraz kabel jamma.
Zaccaria już bez elektroniki i monitora. Stan całości można ocenić jako dobry z lekkim minusem. Ten minus za liczne obdtłuczenia oraz zarysowania obudowy. Poza tym środek bez zastrzeżeń.
Świetlówka pozostała – podświetlenie górnego napisu/grafiki (marquee) jest równie ważne co grafika na obudowie, gdyż ma za zadanie przyciągnąć klienta salonu gier na zasadzie „to tutaj warto wydać swoją 25-centówke”
W obudowach typu upright (choć także w innych odmianach) z tyłu szafy znajdowały najczęśćiej głośniki, tylna klapa umożliwiająca wygodny dostęp do wnętrza automatu oraz koniecznie otwory wentylacyjne. Z racji gabarytów i wagi przeważnie z tyłu były montowane także kółka ułatwiające transport szafy.
Podświetlony neonówka (Osram, 15 W) marquee w ciemności zawsze dodaje uroku maszynie do grania.
Panel od Zaccaria. Dwa przyciski akcji, jeden joystick i dwa przyciski wyboru ilości graczy. Do tego proste, ale bardzo sprytne mocowanie w formie solidnych haków. Widać, że maszyna swoje już przeczekała w jakiejś piwnicy.
Tutaj dokładnie widać wpływ wilgoci na metalowe elementy.
Plexi w pięknych kolorach. Aż żal zmieniać na inny. No ale przy takim układzie przycisków ciężko będzie grać w ulubionego Defendera